Hatay Mobilya Sektöründe Zirveye Çıkacak.

Hatay Mobilya Sektöründe Zirveye Çıkacak.

Hatay Mobilya Sektöründe Zirveye Çıkacak. 

 

AB ve T.C Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi Teknik Destek Bileşen “Faaliyet Açılış Toplantısı” Küçük Sanayi Sitesi Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediyesi Başkanı İsmail Kimyeci, HESOB Başkanı Kadir Teksöz, Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Ali Kanlı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sunday Balıkoğlu, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yavuz Gördük, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Alkan ve Sami Ekşi, ATSO Meclis Üyeleri ile Mobilyacılar Komitesi Üyeleri, Mobilyacı Üyeleri ve Teknik Destek İhalesini kazanan Proje Grup Takım Liderleri, WYG Firması Uzmanları katılım gösterdiler.

 

Proje açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, “Bu proje kapsamında, Antakya Küçük Sanayi Sitesinde bulunan ve program ortağı olan Antakya Küçük Sanayi Sitesinin tahsis ettiği toplam 2098,8 m2’lik arsa alanına Mobilya Ortak Kullanım Tesisi (OKT) inşa edilecek. İnşaat işleri için projeler hazırlandı ve inşaat ihalesi yapıldı. İhale halen AB Türkiye Delegasyonunda onaylanma aşamasındadır. İhalenin onaylanmasını takiben sözleşme imzalanacak ve inşaat çalışmaları başlayacak. Anmogep projesi ile, kurulacak “Ortak Kullanım Tesisi” sayesinde, Hatay ilindeki küçük ölçekli el yapımı mobilya imalatçılarının ileri teknoloji ürünü makinalar kullanarak ürünlerini daha kısa sürede, daha kaliteli, ve daha ucuza üretmeleri hedeflenmektedir. Teknik Destek ekibi bunun için gerekli altyapıyı sağlayacaktır. Bu sayede mobilya imalatçılarının kurumsal ve operasyonel kapasiteleri geliştirilecek, iyileştirilecek, daha geniş bir pazara hitap etmeleri sağlanacak ve iş hacimleri artacaktır” dedi.

 

ATSO Başkanı Çinçin, proje ortakları olan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyesi, DOĞAKA, HESOB, Küçük Sanayi Sitesi ile Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası’na desteklerinden dolayı teşekkür etti. Çinçin ayrıca, ANMOGEP Projesi ihalelerinde değerlendiricilik yapan, MKÜ akademisyenleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanlarına da teşekkürlerini sundu.

 

HESOB Başkanı Kadir Teksöz yaptığı konuşmada, bu roje ile mobilya sektörünün önünün açılacağını ifade ederek, “Projede emeği geçen başta eski adalet bakanı adullah Ergin olmak üzere herkese teşekkür etti. Teksöz, “bu proje için büyük emek harcandı. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı projeyi inceledi ve destek verdi. ATSO, MKÜ, HESOB, Belediyeler olarak ekip halinde projeyi bugünkü durumuna getirdik” dedi.

 

Antakya Belediyesi Başkanı İsmail Kimyeci yaptığı konuşmada, ANMOGEP Projesinin Antakya mobilyacılığının gelişimi, dışa açılımı ve markalaşması açısından son derece büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, çalışmalarından ve başarısından dolayı ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e teşekkür etti.

 

Antakya Belediyesi Başkanı İsmail Kimyeci, Antakyalı mobilya ustalarının eserlerine manevi bir ruh katarak harikalar yarattığına dikkat çekerek, “ustalarımızın mobilyaları ile Türkiye ve Dünya fuarlarında yer alıyoruz. Aranan ve bilinen bir marka olduk. Bu proje esnafımıza daha büyük imkanlar sağlayacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sözleşme Yöneticisi Özden Karadağ yaptığı konuşmada, İPA kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 562 başvuru yapıldığını, bu başvurulardan 63 ünün kabul edildiğini ve ANMOGEP’in de bu başarılı projeler arasında olduğunu belirterek, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na başarılarından dolayı teşekkür etti. Karadağ, 2014-2020 dönemin de açılacak yeni Rekabetçi Sektörler Hibe Programında ATSO başvurusunu da görmek istediklerini sözlerine ekledi.

 

Toplantıda daha sonra, Proje Grup Takım Lideri John Toner bir sunum yaparak, proje kapsamında teknik destek bileşeni adı altındaki faaliyetleri iş planında açıkladı.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak; daha önce de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından İPA kapsamındaki proje başvurularına, en iyi analiz ve çözüm önerisi konusunda örnek gösterilen ANMOGEP projesi büyük hayranlık uyandırdı.

 

Proje için Nisan ya da Mayıs ayında temel atılacağı ve inşaatın 12 ay gibi bir sürede tamamlanacağı belirtildi.

 

Hüseyin ZORKUN - ZORKUN MEDYA 

 

Kaynak: www.antakyahaber.net

Tarih: 30.01.2015

Antakya Mobilyası © 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.
Antakya Mobilyası -